Dilemma

Hayır’la yok edilecek bir bela!


Olay Bayrampaşa’da geçiyor. Belayım ben diyor. ‘’Allah’ın belasıyım’’ mı demek istiyor yoksa ülkenin başına belayım mı? Onlar bir tek saldırdığı HDP Hayır aracının başına bela değil. Onlar hepimizin başına bela.

Belayı bitirecek olansa; özgürlüğü, eşitliği ve adaleti savunan duruşumuz. Biz sıkı durduğumuz için bela olmak istiyorlar zaten. Oysa bu halk ne belalar gördü.
Bayrampaşa’da 2012’de yapılan kötülüğü onlar unutsa da, yazamasa da kimse unutmuyor. Kürtçe konuştuğu için başından aşağı kaynar çaydanlık dökülmüştü Sadık Çoban’ın.

isciyesaldiri1

Onlar sadece Bayrampaşa’da değil, Soma’da da hepimize tekme atan bela. Ölüm güzellemesi yapan bir bela. Fıtratta ölüm var derken kendi fıtratlarını anlatmayan bir bela.
Meydanlarda işçileri susturan bir bela.
Çocuklara bela.
Kedi, köpeğe, doğaya bela.
İnsanları eşya yerine koyup şantaj nesnesi yapan bir bela.
Sponsorlu ‘evet’ reklamları gibi sponsorlu bir bela.

Bu hallerini; yani bir kadının ‘az kaldı öleceksiniz!’ deme hallerini, arada öylesine edilmiş bir söz olarak düşünmeyeceğim elbette. Sözleri bir dilekten fazlası. Fazlası olduğu için hemen sonrasında Hayır araçlarına saldırıyorlar zaten.

Sözleri ve davranışları birleşiyor bir kaç günün içinde. Bu birleşme bir kaç günün değil, bir çok yılın işi. Şimdilerde ellerinde silahlarla video çekip insanları tehdit edenler; sadece bir kaç günün işi mi?
Bu bir şarkı değil ‘başımın tatlı belası’ diyebileceğimiz.
Bu kötü bir bela hep beraber hayır diyeceğimiz.

Necdet S. Günce